Кристиян Шкварек, бивш председател на Младежки консервативен клуб: България в момента е много далеч от положението с миграцията в Америка или в Западна Европа. В Америка само за последните 4 години се счита, че между 6 и 10 милиона нелегални мигранти са влезли през южната граница. В Западна Европа положението е още по-лошо. България не я заливат по този начин. Но българинът в момента не живее изолиран. Той отдавна не е онзи българин от 90-те или още повече от преди 1989-а – един балкански субект, който не знае какво се случва по света. Българинът пътува по европейските градове и вижда с очите си какво се случва.
Българинът вече е много по-еманципиран, отколкото беше преди 20 или 30 години, много по-информиран и глобален човек, който пътува из тези градове и каза: „Аз като растях, когато ми казваха за Европа – за Франция, за Германия, за Англия, си представях една цивилизация. Сега отивам там и виждам Близкия изток. Това ли е бъдещето, което ни чака и нас?“
Цялото предаване вижте във видеото:
