Автор: Траянополски епископ ИЛАРИОН (по-късно Доростолски митрополит, + 2009)
„Сега отпускаш Твоя раб, Владико, според думата Си, смиром; защото очите ми видяха Твоето спасение, що си приготвил пред лицето на всички народи, - светлина за просвета на езичниците, и слава на Твоя народ Израиля."
Сретение - посрещане на Господа, е празник в чест на посрещането на Богомладенеца Иисус Христос в 40-ия ден от рождението Му в Йерусалимския храм от праведния старец Симеон. Съгласно старозаветния закон всяко първородно от мъжки пол на 40-ия ден се донасяло в храма, за да бъде представено пред Господа Бога като благодарност за появата му и молитвено да се изпроси благодатно да бъде укрепено в растежа му.
По реда светата Дева Мария с праведния Йосиф, на 40-ия ден от рождението на Господа Иисуса Го донесли, за да бъде представен пред Бога и да принесат своята жертва - две гургулици.
Духом просветен, праведният старец Симеон дошъл в храма, за да посрещне Богомладенеца и да Му се поклони, при което възрадван благодарил на Бога, че го удостоил да доживее времето на идването на Избавителя на народите от греха.
Кой е този праведен старец Симеон? - Свещеното Предание ни отвежда в далечно време, повече от 200 години преди Рождество Христово - във времето на египетския цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр. Р. Хр.). Той пожелал да обогати голямата Александрийска библиотека с Библията, която до тогава е била писана само на староеврейски - сирохалдейски език. За целта той поискал от Йерусалимския първосвещеник Елеазер да му прати преводачи, които да преведат Библията от еврейски на старогръцки език. Той изпратил по свещеното число 7-77 преводачи, добри познавачи на гръцкия език, затова и този превод се нарича превод на 70-те [всъщност, преводачите са били 72 - бел. гл. ред.]. Между тях бил и праведният Симеон. На него се паднало да превежда книгата на св. прор. Исаия. Като стигнал до пророческото предсказание: „ето, Девицата ще зачене и ще роди Син, и ще Му нарекат името Емануил" (Ис. 7:14), което значи „с нас е Бог", се усъмнил и поискал да заличи тая фраза, но Ангел Господен му задържал ръката и му внушил, че това ще се сбъдне. Тогава той разбрал, че това ще стане по волята на Бога за спасение на човечеството от греха; повярвал и молитвено пожелал Господ Бог да го удостои да доживее времето, когато ще се роди Богомладенецът Иисус Христос - „утехата Израилева".
И сега, когато Богомладенецът Иисус Христос бил донесен в храма, праведният Симеон дошъл и със свещен трепет Го поел в своите обятия, издигнал Го нагоре като пред Всевишния Господ и произнесъл следните знаменити слова: „Сега отпускаш Твоя раб, Владико, според думата Си, смиром, защото очите ми видяха Твоето спасение, що си приготвил пред лицето на всички народи, - светлина за просвета на езичниците, и слава на Твоя народ Израиля" (Лука 2:29-32).
Св. Дева Мария и праведният Йосиф се зачудили на тия думи, а той предсказал на Богородица, че след време като с меч ще бъде пронизано сърцето й пред голготската картина на Разпятието Христово, „за да се открият мислите на много сърца" (Лука 2:35). След голготските събития мнозина тъй ще възлюбят Господа Иисуса в сърцата си, че открито ще изповядват вярата си в Него. Там била и Анна пророчица, дъщеря Фануилова, живееща при храма, която също прославила Богомладенеца.
Колко щастливи са били те, праведните Симеон и Анна, доживели да видят с очите си Спасителя с вяра в Неговата спасителна мисия в света.
Светите отци, съставители на богослужебния ред на вечерната служба, са установили да се припомнят ежедневно пророческите слова на праведния Симеон за усилване на вярата и за да бъдат удостоени присъстващите на богослужбата с онази радост, която са изпитали праведният Симеон и пророчица Анна, удостоили се да видят „Утехата Израилева" и да се поклонят на Спасителя Христа като Богомладенец.
Желаем тая радост да бъде и днес на всички, които посрещат тоя празник с вярата на праведните Симеон и пророчица Анна и с тяхното благочестие да имат и радостта на тяхното честито дълголетие.
„Църковен вестник", бр. 3/2000 г.